نام گذاری سال ها

namgozarisalha_mockup
استاد/مؤلفعلی خاک رنگین
رقعی
چاپ اول-1397
350
2000
978-600-7850-55-8
وزن358 گرم

+
قیمت 19000 تومان

توضیحات

مشخص کردن اولویت های کشور در نام سالها، نوعی سیاستگذاری کلان برای کشور محسوب میشود. رهبر انقلاب اسلامی طبق قانون اساسی، وظیفۀ سیاستگذاری کلان و مشخص کردن خط مشی های کلی نظام و کشور را نیز برعهده دارند. در حقیقت، رهبری با اشراف و آگاهی از کلیت مسائل، شرایط و نیازهای کشور، اقدام به این کار می کنند. مثلاً وقتی عناوین چند سال اخیر را مرور می کنیم، درمی یابیم که مهمترین عنصر در عناوین این سالها، توجه به اقتصاد، فرهنگ اقتصادی مردم و شرایط و وضعیت اقتصادی کشور است. رهبر انقلاب اسلامی، براساس اطلاعاتی که در دست دارند، با توجه به ارزیابی های انجام شده و همچنین با توجه به جایگاه راهبری خود، مجموع های از عوامل و فاکتورهای لازم برای ترسیم برنامۀ کلی کشور در اختیار دارند. بنابراین براساس این مواد خام، اقدام به ریلگذاریهای عملیاتی و کلان برای کشور مینماید.

نام گذاری های سال ها از یک سو اعلان عمومی سیاست های عمومی نظام جمهوری اسلامی است و از سوی دیگر، زمینه سازی برای مشارکت عمومی در تحقق این سیاست ها به شمار می رود. به علاوه زمینۀ فعال شدن مجموعه های مردمی در فرایند سیاست گذاری عمومی را فراهم می آورد. هرچند بخشی از نهاد های رسمی میل فزاینده ای دارند که تصویر شعاری و کلیشه ای خود را در زمینۀ نام گذاری های سال غالب کنند، اما این «جناح مؤمن انقلابی» است که باید نام گذاری را به مثابۀ سطحی از سیاست گذاری عمومی انقلاب درک کند و علاوه بر زمینه سازی برای تبدیل آن به سیاست های جاری، زمینۀ فعال تر شدن مردم و نهادهای مردمی را در فرایند سیاست گذاری عمومی جمهوری اسلامی، فراهم آورد.

یکی از ویژگی های رهبران مقتدر در هر جامعه ای، خلق گفتمان های مسلط اجتماعی است که تعیین کنندۀ فضای کلی تعامل های فرهنگی و اجتماعی هستند. در حقیقت، هرکس بتواند آفریننده و جهت دهنده به این گفتمان باشد، جامعه را رهبری میکند. مطرح کردن مفاهیمی چون «وجدان کاری و انضباط اجتماعی»» نهضت خدمت رسانی به مردم « ،» عزت و افتخار حسینی « ،» اتحاد ملی و انسجام اسلامی « ،» اصلاح الگوی مصرف » و... در نام گذاری سال ها چون برخاسته از زمینه ها، انتظارات و نیازهای جامعه بوده، به سرعت جای خود را باز کرده و مورد استقبال فرهیختگان و نخبگان جامعه قرار گرفته است؛ رهبر معظم انقلاب )مد ظله العالی(  در این باب می فرمایند:

اینکه ما هر سال را به نام و با شعارى موسوم می کنیم و سال را با این نام و با این شعار آغاز می کنیم، صرفاً یک عمل تشریفات نیست. البته اسم ها مهم نیست؛ مهم مسماست؛ لیکن این نامگذارى ها به ما و ملت و مسئولان نشان می دهد که چه می خواهیم و دنبال چه هستیم یا باید به دنبال چه باشیم.

نظرات کاربران
هنوز هیچ نظری ارسال نشده است.

درج نظر شما در مورد این محصول

نام کاربری:
پست الکترونیک:
تلفن: 021-66485850      ایمیل: info@sadidisu.ir
logo-samandehi

ارسال پيام و شکایات

تماس با ما
 1. نام(*)
  لطفا نام خود را وارد کنید
 2. پست الکترونیک(*)
  لطفا پست الکترونیک خود را وارد کنید
 3. موضوع(*)
  لطفا موضوع پیام خود را وارد کنید.
 4. پیام(*)
  لطفا متنی برای پیام خود وارد کنید
 5. (*)

  Invalid Input